Özgeçmiş

Doç. Dr. F Ayça Gültekin

Doç. Dr. F Ayça Gültekin

Doçent Doktor Fatma Ayça GÜLTEKİN

Bursa’da doğdum. İlkokul eğitimimi 1981-1986 yılları arasında Bursa Altıparmak İlkokulu, orta ve lise eğitimimi 1986 – 1992 yılları arasında Bursa Kız Lisesinde tamamladım. 1992 yılında yapılan Üniversite Seçme ve Yerleştirme sınavı ile Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim yapmaya hak kazandım. Tıp fakültesi eğitimimi 1992 – 1998 yılları arasında tamamladım. Nisan 2000 yılında Tıpta Uzmanlık Sınavında almış olduğum 61.57 puanla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinin Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak uzmanlık eğitimi yapmaya hak kazandım. 17 Haziran 2005’de ” Lichtenstein tipi inguinal herni onarımında lokal veya spinal anestezi uygulanmasının klinik sonuçlar üzerine etkileri.” konulu tezimle uzmanlık sınavında başarılı olarak Genel Cerrahi Uzmanı ünvanını aldım.

Eylül 2006 – Aralık 2007 yılları arasında Prof. Dr. Erhan Onuk’un Meme ve Tiroid cerrahisi ağırlıklı vakalarında cerrahi asistansta bulundum. Ocak 2008 – Temmuz 2009 yılları arasında Ankara Batıkent Bilgi Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalıştım.

Ağustos 2009 tarihinde “Yardımcı Doçent” ünvanı ile halen çalışmakta olduğum Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında göreve başladım. Şubat 2014 yılında “Doçentlik” ünvanını alarak, Haziran 2014’te Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesinde Genel Cerrahi Doçentlik Kadrosuna atandım.

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesinde Genel Cerrahi Anabilim Dalında göreve başladıktan sonra çalışmalarımı kolon ve rektum cerrahisi üzerinde yoğunlaştırdım. Bu amaçla 2011 yılında başvurduğum Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği ve Nevin Baykent Sağlık Eğitim ve Araştırma Vakfı Bursunu kazanarak Eylül 2011-Aralık 2011 tarihleri arasında Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi Kolorektal Cerrahi BölümüMinneapolis-ABD, Prof. Dr. Robert Madoff gözetimi altında gözlemci olarak bulundum. Bu süre içerinde pelvik taban hastalıkları merkezinde, pelvik taban hastalıkları, endoanal-endorektal ultrasonografi ve pelvik taban fizyolojisi, konusunda bilgilerimi arttırdım. Ayrıca laparoskopik kolon ve rektum cerrahisindeki yeni gelişmeleri öğrenme imkânı buldum. Takiben Ekim 2012-Aralık 2012 tarihleri arasında inflamatuar barsak hastalıkları tanı, tedavisi ve laparoskopik cerrahisi konusunda kendimi geliştirmek için Dr. Feza Remzi gözetimi altında Cleveland Klinik Kolorektal Cerrahi Bölümü, Cleveland-ABD’de bulundum. Ekim 2012’de başvurmuş olduğum Avrupa Koloproktoloji Derneği (ESCP) Covidien Sponsorlu “Yurtdışı Kolorektal Cerrahi Fellowship Bursu” nu kazanarak, Eylül 2013-Aralık 2013 tarihlerinde Prof. Dr. Paul-Antoine Lehur gözetiminde Nantes Ünivesitesi Tıp Fakültesi Kolorektal Cerrahi Bölümünde, kolon ve rektum cerrahisinde robot kullanımını ameliyatlara aktif olarak katılıp öğrendim.

Son olarak 24-25 Eylül’de Barselona’da düzenlenen Avrupa Kolorektal Cerrahi Yeterlilik Sınavında başarılı olarak, Avrupa çapında kolon ve rektum cerrahisi alanında sertifiye olmaya hak kazandım.

Kolon ve rektumun iyi ve kötü huylu hastalıkları üzerinde aktif olarak çalışmaktayım. Klinik becerilerim arasında alt gastrointestinal sistem endoskopisi, endoanal-rektal ultrasonografi, ano-rektal manometrik incelemeler, kolon ve rektumun laparoskopik ve robotik cerrahisi yer almaktadır.

Uluslararası dergilerde yayınlanmış 15 adet makale, ulusal dergilerde yayınlanmış 9 adet makale, yurtdışı toplantılarda yapılmış 10 adet sözlü sunum ve ulusal kongrelerde sunulmuş 30’a yakın sözlü ve poster sunumum bulunmaktadır.

Türk Cerrahi Derneği, Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği,  Amerikan Kolorektal Cerrahlar Derneği ve Avrupa Kolorektal Cerrahi Derneğinin üyesiyim. Halen Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesinde Genel Cerrahi Anabilim Dalında, Genel Cerrahi Doçenti olarak çalışmaktayım. İyi derece İngilizce biliyorum. Hayvanları ve bitkileri çok seviyorum. Bir tane 10 yaşında kedim (MİNO) ve çok sayıda saksı bitkim var.