Özgeçmiş

Doç. Dr. F Ayça Gültekin

Doç. Dr. F Ayça Gültekin

Profesör Doktor Fatma Ayça GÜLTEKİN

30 Temmuzda Bursa’da doğdum. İlkokul eğitimimi 1981-1986 yılları arasında Bursa Altıparmak İlkokulu, orta ve lise eğitimimi 1986 – 1992 yılları arasında Bursa Kız Lisesinde tamamladım. 1992 yılında yapılan Üniversite Seçme ve Yerleştirme sınavı ile Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim yapmaya hak kazandım. Tıp fakültesi eğitimimi 1992 – 1998 yılları arasında tamamladım. Nisan 2000 yılında Tıpta Uzmanlık Sınavında almış olduğum 61.57 puanla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinin Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak uzmanlık eğitim yapmaya hak kazandım. 17 Haziran 2005’de ” Lichtenstein tipi inguinal herni onarımında lokal veya spinal anestezi uygulanmasının klinik sonuçlar üzerine etkileri.” konulu tezimle uzmanlık sınavında başarılı olarak Genel Cerrahi Uzmanı ünvanını aldım.

Eylül 2006 – Aralık 2007 yılları arasında Prof. Dr. Erhan Onuk’un Meme ve Tiroid cerrahisi ağırlıklı vakalarında cerrahi asistansta bulundum. Ocak 2008 – Temmuz 2009 yılları arasında Ankara Batıkent Bilgi Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalıştım.

Ağustos 2009 tarihinde “Yardımcı Doçent” ünvanı ile halen çalışmakta olduğum Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında göreve başladım. Şubat 2014 yılında “Doçent” ve Mart 2020’de de “Profesör” ünvanını aldım.

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesinde Genel Cerrahi Anabilim Dalında göreve başladıktan sonra çalışmalarımı kolon ve rektum cerrahisi üzerinde yoğunlaştırdım. Bu amaçla 2011 yılında başvurduğum Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği ve Nevin Baykent Sağlık Eğitim ve Araştırma Vakfı Bursunu kazanarak Eylül 2011-Aralık 2011 tarihleri arasında Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi Kolorektal Cerrahi BölümüMinneapolis-ABD, Prof. Dr. Robert Madoff gözetimi altında gözlemci olarak bulundum. Bu süre içerinde pelvik taban hastalıkları merkezinde,  pelvik taban hastalıkları, endoanal-endorektal ultrasonografi ve pelvik taban fizyolojisi, konusunda bilgilerimi arttırdım. Ayrıca laparoskopik kolon ve rektum cerrahisindeki yeni gelişmeleri öğrenme imkânı buldum. Takiben Ekim 2012-Aralık 2012 tarihleri arasında inflamatuar barsak hastalıkları tanı, tedavisi ve laparoskopik cerrahisi konusunda kendimi geliştirmek için Dr. Feza Remzi gözetimi altında Cleveland Klinik Kolorektal Cerrahi Bölümü, Cleveland-ABD’debulundum. Ekim 2012’de başvurmuş olduğum Avrupa Koloproktoloji Derneği (ESCP) Covidien Sponsorlu “Yurtdışı Kolorektal Cerrahi Fellowship Bursu” nu kazanarak, Eylül 2013-Aralık 2013 tarihlerinde Prof. Dr. Paul-Antoine Lehur gözetiminde Nantes Ünivesitesi Tıp Fakültesi Kolorektal Cerrahi Bölümünde, kolon ve rektum cerrahisinde robot kullanımı ameliyatlara aktif olarak katılıp öğrendim.

Barselona’da 24-25 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen Avrupa Kolorektal Cerrahi Yeterlilik Sınavında başarılı olarak, Avrupa çapında kolon ve rektum cerrahisi alanında sertifiye olmaya hak kazandım.

Kalın bağırsak, rektum anüs ve pelvik taban hastalıkları ile ilgili olarak yoğun çalışmaktayım. Klinik becerilerim arasında alt gastrointestinal sistem endoskopisi, endoanal-rektal ultrasonografi, ano-rektal manometrik incelemeler, kolon ve rektumun laparoskopik ve robotik cerrahisi yer almaktadır.

Türk Cerrahi Derneği, Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği,  Amerikan Kolorektal Cerrahlar Derneği ve Avrupa Kolorektal Cerrahi Derneğinin üyesiyim. Halen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesinde Genel Cerrahi Anabilim Dalında, Genel Cerrahi Doçenti olarak çalışmaktayım. İyi derece İngilizce biliyorum. Hayvanları ve bitkileri çok seviyorum. Bir tane 13 yaşında kedim (MİNO) ve çok sayıda saksı bitkim var.